Peníze jako dárek

Jsou peníze vhodný dárek nebo ne? Kdy se hodí darovat peníze jako dárek, a kdy to naopak není vhodné? Podle nejnovějších průzkumů během posledních vánoc, více než 15% dotazovaných dalo svým blízkým právě peníze jako dárek. Darovat peníze místo nějaké věci je ale možné i u celé řady dalších příležitostí.

Jsou peníze vhodný dárek?

Podle průzkumů dávají peníze jako dárek k vánocům především lidé ze „starší generace“. Je to poměrně logické. Nemají už tak velký přehled o novinkách v elektronice nebo v jiných oblastech. Takže svým blízkým raději darují peníze, aby si pak sami koupili, co potřebují.

Další velmi vhodnou příležitostí, kdy se dávají peníze, jako dárek jsou i svatby. Tam mají svatebčané dvě možnosti. Buďto darovat něco ze sezamu dárků, který si novomanželé sestavili (tento zvyk ale v České republice není příliš rozšířený) nebo naopak darovat právě peníze.

Dalším velkým důvodem proč darovat (třeba k vánocům) peníze jako dárek jsou i povánoční výprodeje. V posledních letech víceméně ihned po Štědrém dnu startují ve většině obchodů vánoční výprodeje. To je ideální způsob, jak si za peníze, které dostanete jako dárek vánocům pořídit to, co potřebujete nebo co se vám líbí. A navíc za mnohem výhodnějších podmínek než v předvánočním shonu.

Jak zabalit peníze jako dárek

Pokud se rozhodnete někomu ze svých blízkých věnovat peníze jako dárek, určitě se vyplatí zvážit způsob, jak je zabalíte. Dát peníze do obálky a převázat je mašlí je asi to nejjednodušší co většinu lidí napadne. Existuje ale mnoho originálnějších nebo vtipnějších způsobů jak zabalit peníze jako dárek.

Můžete se rozhodnut pro některý z mnoha způsobů jak zabalit peníze jako dárek, které vám nabízíme na tomto webu. Můžete je poskládat do originálního origami z peněz, nebo vyrobit „papírovou kytici“ či vánoční ozdobu z peněz. Je to rozhodně netradiční a velmi hezký způsob jak zabalit peníze jako dárek.

Peníze jako dárek, pozor na darovací daň

Pokud se rozhodnete svým blízkým pod stromeček nebo k jiné příležitosti, dát peníze jako dárek, nezapomeňte na darovací daň. Pokud totiž částka, kterou dáte, jako dárek přesáhne 20 000 Kč, pak jste povinni odvést státu darovací daň. Povinnost zaplati darovací daň ale nemá ten, kdo dává peníze jako dárek, ale ten kdo je dostane (tedy obdarovaný).

Platí ale také to, že od darovací daně jsou osvobozený osoby, které podle zákona patří mezi osoby blízké. Zákon rozlišuje 3 skupiny. V první a druhé skupině se nachází především děti, rodiče, prarodiče a manželé. Nebo také sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, manželé dětí, děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s dárcem žily nejméně po dobu jednoho roku. Ti všichni jsou od darovací daně osvobozeni (u skupiny jedna jsou od darovací daně osvobozeny dárky s cenou do výše jeden milión korun. U skupiny dva je limit pro osvobození od darovací daně jenom 60 000 Kč). Takže nemusíte mít obavu, že by ten, komu dáte peníze, jako dárek musel platit darovací daň.